France Auto Sp. z o.o. Sp.k. 5
Karniszewicka 79/83
Pabianice, Łódzkie 95-200 +48504040204





Polska Polski Wielka Brytania English FrancjaFrançais Niemcy Deutsch

Do czego służy filtr powietrza w aucie?

0

Od niewielkich elementów jednostki napędowej czasami zależy znacznie więcej, niż od tych zajmujących w silniku zdecydowanie więcej miejsca. Do tak niewielkich przedmiotów i podzespołów stricte eksploatacyjnych, czyli takich, które ulegają sukcesywnemu zużyciu, należy z całą pewnością filtr powietrza. Ten niepozorny produkt nie ma jednak nic wspólnego z powietrzem w kabinie – jego jakość zależy od filtra kabinowego – lecz z mieszanką paliwowo-powietrzną. Jak działa filtr powietrza samochodowy i w jakim celu się go montuje? Już odpowiadamy!

Czym jest filtr powietrza?

Każdy samochód do jazdy wymaga dostępu do dobrej jakościowo mieszanki paliwowo-powietrznej, powstałej poprzez wymieszanie ze sobą w odpowiednich proporcjach powietrza oraz paliwa – diesla bądź benzyny. Oba czynniki muszą zostać odpowiednio oczyszczone jeszcze przed dostaniem się do komór spalania, gdzie nawet mikroskopijne zabrudzenie, rzędu kilku mikrometrów, może zniszczyć zarówno tłoki, jak i cylindry. To w efekcie prowadzi do ogromnych kosztów związanych z wymianą całego bloku silnika.

Za oczyszczanie benzyny lub oleju napędowego odpowiada filtr paliwa – wyłapuje wszelkie cząsteczki stałe i zanieczyszczenia organiczne, a nawet nadmiar wody, a na drugą stronę przepuszcza wyłącznie samo czyste paliwo. Drugim elementem układanki jest filtr powietrza do samochodu. To produkt z wyglądu bardzo podobny do filtra paliwa, różni się jednak rodzajem oczyszczanego medium, którym w tym przypadku jest powietrze zasysane przez silnik w trakcie jego pracy.

Wszystkie elementy układu spalania paliwa mają marginalną tolerancję błędu, a ich dopasowanie jest na tyle dokładne, że nawet najmniejsze opiłki żelaza czy piasku mogą zniszczyć całą jednostkę napędową. Na ulicy siłą rzeczy takich zanieczyszczeń znajduje się cała masa. Dużym problemem jest pył i kurz znajdujący się przy drodze, drobinki piasku, resztki pyłów z klocków hamulcowych i wiele, wiele innych. Każde ziarenko piasku znajdujące się tuż przy drodze niosą dla Twojego samochodu ogromne niebezpieczeństwo i ryzyko potężnej awarii. Dlatego właśnie stosuje się filtry powietrza.

Filtr powietrza samochodowy – w jakim celu się go montuje?

Filtr powietrza w samochodzie ma jasny i wyraźny cel – oczyszczać powietrze mechanicznie ze wszystkich groźnych zanieczyszczeń, które nie mają prawa dostać się aż do komory spalania. Filtry działają na podstawie separacji mechanicznej, zatem są wykonane z materiałów o specjalnej budowie i konstrukcji, przez którą przepływa wyłącznie samo powietrze – reszta zanieczyszczeń powinna, przynajmniej w założeniu, pozostać na zewnętrznej stronie filtra aż do czasu jego usunięcia.

Wkłady filtra mają prostą budowę – mogą zostać wykonane z papieru, bawełny lub innych tworzyw sztucznych bądź naturalnych. Na ich powierzchni znajdują się tysiące mikroskopijnych otworów, przez które nie powinny przedrzeć się żadne zanieczyszczenia stałe.

Filtr podczas pracy oczywiście generuje pewien opór, który to może w rezultacie nieco ograniczać osiągi danej jednostki napędowej. To zupełnie naturalna kwestia, gdyż każdy silnik został precyzyjnie dostosowany do tych warunków pracy przez producenta w trakcie jego produkcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrany przez siebie model wymienić na kompatybilny, lecz sportowy, np. stożkowy, który może co prawda charakteryzować się nieco gorszymi parametrami oczyszczającymi, lecz także znacznie większym przepływem powietrza. A to przekłada się na osiągi pojazdu, które rosną wraz z tym zjawiskiem, gdyż pojazd może samodzielnie wytworzyć lepszą, bogatszą mieszankę.

Jak często trzeba wymieniać filtry powietrza do samochodu?

Wymiana filtrów powietrza jest procesem, który należy bezwzględnie przeprowadzać cyklicznie co pewien pokonany dystans bądź czas. Za optymalny przebieg, czyli interwał pomiędzy wymianami filtra powietrza, przyjęło się 20 000 km w przypadku aut wysilonych do 30 000 km w samochodach nieco mniej narażonych na przyspieszone zużycie. Stałym terminem jest jednak czas. Papier lub włókno bawełniane traci swoje właściwości nawet w trakcie postoju, czy to ze względu na zbyt dużą wilgotność powietrza, czy z powodu zbyt zmiennych warunków atmosferycznych w naszej szerokości geograficznej. Widać to doskonale podczas wymiany, kiedy to stary wkład filtra ewidentnie wykazuje ślady zużycia mimo symbolicznego przebiegu, wynoszącego nawet kilkaset kilometrów w skali całego roku. To także kwestia grzybów oraz roztoczy, dla których papier lub bawełna w tym miejscu stanowi szczególnie atrakcyjne środowisko do rozwoju.

Czy filtr powietrza w samochodzie może ulec awarii?

Filtr powietrza do samochodu rzadko ulega awarii – raczej jego zużycie jest sukcesywne i cykliczne, a jego jakość pogarsza się płynnie, a nie skokowo. Co prawda taka sytuacja może zdarzyć się w przypadku stłuczki czy wypadku lub innego zdarzenia drogowego, lecz następuje to dość rzadko. Zwykle jednak filtr powietrza samochodowy nie ulega niespodziewanym awariom, co jednak nie oznacza, że nie warto o niego dbać.

Na zewnętrznej części wkładu, czyli tej, na którą wpada zasysane powietrze zewnętrzne, osiada mnóstwo zanieczyszczeń. W efekcie już po kilku tysiącach kilometrów pokonanych na szczególnie zapylonej trasie czy też w pobliżu plaż, filtr przestaje przypominać swój stan pierwotny. Zmniejsza się przepływ powietrza, a silnik ze względu na jego niedobory musi sobie radzić ze skomponowaniem mieszanki zawierającej także więcej benzyny. To oznacza zarówno podwyższone spalanie, jak i znacznie mniejszą moc. Problem ten jest dość podstępny, gdyż z reguły spadek mocy silnika oraz wzrost spalania nie następują nagle, a na przestrzeni wielu miesięcy czy lat, przez co kierowca wcale nie musi zauważyć dosłownie żadnych symptomów nieprawidłowej pracy swojej jednostki napędowej.

Filtr powietrza samochód – jak wybrać ten odpowiedni?

Wybierając filtr powietrza, warto sięgać po produkty oryginalne lub pochodzące od najlepszych, zaufanych producentów, którzy ich wytwórstwem zajmują się już wiele lat. Większość kierowców decyduje się na produkty oryginalne, czyli z logotypem producenta danego samochodu. To dobry wybór, gdyż gwarantuje dobre dopasowanie oraz spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez producenta pojazdu. Inni z kolei sięgają po produkty OES, czyli jakości identycznej jak oryginał, lecz o znacznie niższej cenie, gdyż nie znajdziemy na nim sygnatury producenta pojazdu. Równie popularne są jednak także zamienniki, które wbrew pozorom wcale nie ustępują jakością firmowym produktom, lecz mają bardzo korzystna cenę zakupu.

W naszym sklepie oferujemy cały przekrój filtrów – wszystkie mają sprawdzone pochodzenie, są oferowane w korzystnej cenie, a przy tym także są precyzyjnie opisane, dzięki czemu z wyborem odpowiedniego nikt nie powinien mieć żadnego problemu. W opisie znajduje się bowiem lista kompatybilnych pojazdów.

Powiązane kategorie

Komentarze do wpisu (0)

+48 504040204sklep@franceauto.pl
    FranceAuto Pabianice












Wszystkie prawa zastrzeżone FranceAuto.pl
Wszystkie nazwy producentów numery / symbole oraz opisy produktów użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Sklep internetowy Shoper Premium



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium