France Auto Sp. z o.o. Sp.k. 5
Karniszewicka 79/83
Pabianice, Łódzkie 95-200 +48504040204





Polska Polski Wielka Brytania English FrancjaFrançais Niemcy Deutsch

Jak wymienić wtryskiwacz benzyny w CITROEN XSARA?

0

Wtryski benzynowe to jedne z najmniej awaryjnych komponentów pojazdów. W wielu przypadkach części te są w stanie bez żadnego uszczerbku mechanicznego służyć w danym pojeździe przez cały jego przebieg. Czasami jednak, szczególnie w starszych modelach, ulegają one awariom. Jeśli uruchomienie auta jest utrudnione, na niskich obrotach jego praca jest bardzo nierówna, a do tego występuje dymienie, to znak, że wtryski mogły ulec uszkodzeniu. Wtryskiwacze są bardzo ważnymi elementami pojazdów, to dzięki nim paliwo dostarczane jest do silnika. Im szybciej zareagujesz i poczynisz odpowiednie kroki, tym wymiana wtrysku paliwa i cena tej usługi będzie o wiele niższa. Dowiedz się więcej o wtryskach, a także ich konserwacji.

Do czego służą wtryskiwacze? 

Jeśli jesteś posiadaczem modelu Citroen Xsara, musisz wiedzieć, że w silniku Twojego samochodu znajdują się cylindry. W zależności od tego, jaki konkretnie wariant tego modelu posiadasz, może być ich co najmniej cztery. Za pomocą cylindrów napędzany jest silnik. Natomiast do działania samych cylindrów niezbędna jest mieszanka paliwowo-powietrzna. 

Wtryskiwacz jest układem elektromechanicznym pojazdu, który nie tylko bierze udział w tworzeniu mieszanki paliwowo-powietrznej, lecz także jej transporcie. Praca wtryskiwaczy opiera się o tzw. sterownik silnika. Dzięki obecności elektromagnesu, zawory są otwierane i zamykane, przez co są w stanie dostarczać odpowiednią ilość paliwa do silnika. Wtryski są ze sobą połączone za pomocą listwy, której zadaniem jest utrzymanie właściwego ciśnienia wtryskiwanego paliwa. 

Kiedy należy wymienić wtryskiwacz benzyny?

Określenie tego, że wtryskiwacze wymagają naprawy, jest dość trudnym zadaniem. Dlaczego? Zwykle objawy, które towarzyszą awarii wtrysków, są niezwykle podobne do innych usterek, które mogą być spowodowane przez inne układy i podzespoły samochodu. Najczęstsze symptomy uszkodzenia wtryskiwaczy to:

  • zwiększone dymienie, 
  • bardzo nierówna praca silnika na niskich obrotach, biegu jałowym oraz w trakcie przyspieszania, 
  • większa emisja spalin, 
  • znacznie większe spalanie paliwa, 
  • utrata mocy podczas jazdy i szarpanie, 
  • problemy z uruchomieniem samochodu,
  • unoszący się w kabinie pasażerskiej, a także na zewnątrz – zapach benzyny. 

Dlaczego wtryski się psują? 

Skoro wtryskiwacze są niemal nieśmiertelne i nierzadko pozostają sprawne długo po wysłużeniu się samego pojazdu, w którym były zamontowane, to jak dochodzi do ich uszkodzenia? Co jest przyczyną ich awarii? Niestety, przyczyną uszkodzenia wtryskiwaczy benzynowych, jest najczęściej paliwo, a dokładniej mówiąc – jego jakość. Kierowcy, którzy często tankują swoje auta na podrzędnych stacjach lub sięgają po benzynę niewiadomego pochodzenia, mogą liczyć się z tym, że po jakimś czasie, wtryskiwacze zamontowane w ich pojazdach, nie będą w stanie działać sprawnie. 

Zanieczyszczenia mogą pojawić się w benzynie już w czasie produkcji paliwa. Wpływ na jego jakość ma także sposób transportowania, przechowywania i dystrybucji. Morał jest jeden – jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się sprawnymi wtryskiwaczami, nie oszczędzaj na paliwie i korzystaj z wyłącznie zaufanych i renomowanych stacji paliw. Co więcej, jeżeli chcesz mieć pewność, że serwujesz swojemu Citroenowi Xsara najwyższej jakości benzynę, możesz sięgnąć po aktualny raport UOKIK.

Nie zawsze przyczyną jest wtryskiwacz…

Wymienione objawy uszkodzenia wtryskiwaczy mogą wynikać nie tylko ze stosowania niskiej jakości paliwa. Często zdarza się, że takie symptomy mogą być wywołane niewłaściwym ciśnieniem w listwie zasilającej wtryskiwacze. W efekcie paliwo nie jest poprawnie wtryskiwane do silnika. Co więcej, jednostka napędowa może również pracować niepoprawnie przez zapowietrzenie listwy paliwowej czy pojawienie się nagaru, który gromadzi się na trzonkach zaworów. Jeśli chodzi o stosowanie benzyny bardzo marnej jakości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że opróżnienie baku, wlanie do niego dobrego paliwa i wymiana filtra pomoże rozwiązać problem z silnikiem. Czasami również wtryskiwacze zawodzą przez problemy z ECU (Electronic Control Unit). Elektronika w samochodach i to tych starszej generacji, często ulega różnego rodzaju awariom. Tak też może się stać ze sterownikami wtryskiwaczy, które będą wpływać na jakość pracy silnika. 

Czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych – w serwisie czy samodzielnie?

Ze względu na fakt, że to zatkanie, inaczej mówiąc, zapieczenie wtrysków jest głównym powodem ich uszkodzenia, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie oddanie ich do czyszczenia. W tym przypadku wykonuje się demontaż tych elementów wraz z listwą paliwową. Następnie każdy wtrysk jest dokładnie płukany i czyszczony od środka i na zewnątrz za pomocą myjki ultradźwiękowej. Po tym zabiegu wykonywane są testy rozpylania i szczelności. Możliwe jest także udrożnienie wtryskiwaczy bez wyjmowania ich z komory silnika. W tym przypadku używa się specjalnego urządzenia, które podłącza się do układu paliwowego i uruchamia silnik na biegu jałowym. Wówczas zarówno wtryski, jak i komora spalania oraz zawory pokrywane są środkami czyszczącymi.

Samodzielne czyszczenie wtryskiwaczy

Czyszczenie wtryskiwaczy można przeprowadzić również na własną rękę. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że są to o wiele mniej skuteczne sposoby niż te przeprowadzane w specjalistach warsztatach. Można również powiedzieć, że nie jest to dosłownie czyszczenie, a stosowanie środków zapobiegawczych, które w dużej mierze przełożą się na sprawniejsze i o wiele dłuższe działanie nie tylko wtryskiwaczy, lecz także pozostałych elementów silnika. Mowa tutaj o stosowaniu preparatów, które wlewa się do baku podczas tankowania paliwa lub do filtra paliwa. Dodatki te mają usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które może zawierać paliwo. Jeśli jednak stan wtryskiwaczy jest bardzo zły, samodzielne czyszczenie na nic się nie zda. Wtedy ostatnią deską ratunku może być czyszczenie bądź nawet wymiana wtryskiwaczy benzyna. Cena takiej usługi potrafi być bardzo wysoka. Może poważnie nadszarpnąć portfel kierowcy. 

Jak wymienić wtryskiwacz benzyny? 

Wiele osób zastanawia się, jak wymienić wtryskiwacz benzyny, a także czy można to zadanie wykonać samodzielnie. Inną nurtującą kwestią jest to, czy wymienić jeden wtryskiwacz, czy wszystkie.

Jeśli chodzi o liczbę wymienianych wtryskiwaczy, tutaj sprawa jest jasna. Zaleca się wymianę całościową. Wtryskiwacze są ze sobą połączone szyną. Kiedy dojdzie do awarii jednego z tych elementów, odbija się to negatywnie na pozostałych. Nie ma więc sensu robić tego kilkukrotnie w różnych odstępach czasowych.

Czy można samodzielnie wymieniać wtryskiwacze? 

Jeśli stosowanie preparatów, a także profesjonalne czyszczenie wtrysków nie przyniosło oczekiwanych efektów, a silnik wciąż działa niewłaściwie, wówczas niezbędna będzie wymiana wtrysku paliwa. Cena tego zabiegu nie jest jednak mała. Niestety, bez sprawnych wtryskiwaczy, jazda samochodem nie jest możliwa, więc trzeba będzie ponieść wysokie koszty. 

Czy można samodzielnie wymienić wtryskiwacze? Jeśli dysponuje się ogromną wiedzą na ten temat, a także posiada się odpowiedni osprzęt, można podjąć się tego zadania. W innym przypadku, w warunkach garażowych, lepiej nie robić tego samemu. Demontaż wtryskiwaczy jest dość skomplikowany. Często elementy te osadzone są w gniazdach na szynie paliwa, która umieszczona jest pod kolektorem ssącym bądź też są zasłonięte przez inne komponenty. Co więcej, bez właściwych narzędzi, próby wyciągania wtryskiwaczy mogą zakończyć się złamaniem wtrysku w jego gnieździe. Wyciągnięcie pozostałego elementu jest wtedy niemal niemożliwe. 

Jak wygląda poprawnie wykonana wymiana wtryskiwaczy przez specjalistów?

Jeśli udasz się do profesjonalnego warsztatu, możesz liczyć na dokładnie i fachowo wykonaną usługę wymiany wtryskiwaczy. Choć cena tego serwisu jest niemała, a do tego nie jest stała, ponieważ zależy od stopnia skomplikowania danego silnika oraz czasu, który trzeba poświęcić na daną jednostkę, naprawdę warto z niego skorzystać. Czynności, jakie zostaną przeprowadzone w ramach tego zabiegu to: odłączenie przewodów paliwowych; demontaż i wymiana wtryskiwaczy wraz z ich uszczelnieniami; kodowanie wtryskiwaczy (niezbędne do równej i wydajnej pracy wtrysków, a także optymalizacji procesu spalania paliwa); odpowietrzanie i sprawdzanie szczelności układu paliwowego. Pamiętaj również o tym, że w warsztacie zostanie przeprowadzona dokładna diagnostyka, dzięki której będzie można określić, czy na pewno konieczne będzie wymiana wtryskiwaczy. 

Powiązane kategorie

Komentarze do wpisu (0)

+48 504040204sklep@franceauto.pl
    FranceAuto Pabianice












Wszystkie prawa zastrzeżone FranceAuto.pl
Wszystkie nazwy producentów numery / symbole oraz opisy produktów użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Sklep internetowy Shoper Premium



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium