Oświetlenie to bardzo ważny element pojazdów – to właśnie dzięki niemu można bezpiecznie podróżować po zmroku. Widać, co dzieje się przed nami, ale także sami jesteśmy widoczni dla innych użytkowników dróg. Nie sposób sobie wyobrazić podróży bez świateł zwłaszcza w terenie niezabudowanym, gdzie często nie ma nawet latarni przy drodze. Sprawne oświetlenie to zwiększenie naszego bezpieczeństwa, a także brak ryzyka dostania mandatu. Należy przy tym pamiętać, że od 2007 roku mamy w Polsce obowiązek jazdy ze światłami także w ciągu dnia.
Oświetlenie
Numer magazynowy: |
FRT1146 |
Producent: |
Frantis |
Początki trendu
Oświetlenie Renault Koleos jest niezbędne, jednak jaka jest jego historia? Czasy jazdy z włączonymi światłami w dzień zaczęły się w Teksasie już w 1961 roku. Tamtejsi kierowcy jako pierwsi postanowili używać świateł całą dobę, twierdząc, że to poprawi bezpieczeństwo. Dołączyli do nich także kierowcy ciężarówek i autobusów. W 1967 roku w Szwecji wydano zalecenie używania świateł także w ciągu dnia ze względu na zmianę organizacji ruchu z lewostronnego na prawostronny. Kolejnym krajem, który wziął przykład z poprzedników była Finlandia, która początkowo zachęcała do jazdy ze światłami w okresie jesienno-zimowym, jednak efekty były na tyle pozytywne, że wprowadzono obowiązek całoroczny. W 1989 roku w Kanadzie wprowadzono przepisy zmuszające producentów do montowania układów, które wraz z zapłonem włączały światła mijania. Od tamtego czasu obowiązek całorocznej i całodobowej jazdy na światłach funkcjonuje w piętnastu krajach Europy, a w trzech jest zalecany.
Dlaczego warto mieć sprawne oświetlenie?
Statystyki i przeprowadzone badania przemawiają za kontynuowaniem obowiązku – według danych Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu liczba wypadków w ciągu dnia z udziałem co najmniej dwóch uczestników spadła o przynajmniej 5 procent. Drugą stroną medalu jest wzrost zużycia paliwa i żarówek. Nie mniej jednak korzyści oszacowano na 34 mln euro rocznie, a straty na 17 mln – widać zatem wyraźnie przewagę dobrego oddziaływania przepisów. Biorąc pod uwagę, że producenci wykorzystują nowoczesne technologie, jak np. ledy, to oświetlenie Renault Koleos może być jeszcze bardziej wydajne.
Przetwornica Xenon Koleos
Wraz z rozwojem systemów oświetlenia, wzrasta także ilość użytych elementów do budowy takiego układu. Początkowe lampy były bardzo proste w swojej budowie, natomiast wraz z wprowadzeniem kolejnych rozwiązań, skomplikowanie rosło pociągając za sobą koszty, także koszty serwisu. W przypadku awarii warto rozejrzeć się na rynku za częściami także tymi używanymi, które bardzo często są w stu procentach sprawne i pochodzą na przykład z rozbitych pojazdów. W naszym sklepie oferujemy produkty nowe, ale także używane, jak na przykład przetwornica Xenon Koleos. Na wszystkie udzielamy stosownej gwarancji, a nasz dział jakości szczegółowo sprawdza każdą część. W przypadku wątpliwości czy trudności z doborem danej części zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, na której wyspecjalizowani pracownicy udzielą wszelkich informacji.