France Auto Sp. z o.o. Sp.k. 5
Karniszewicka 79/83
Pabianice, Łódzkie 95-200 +48504040204

Polska Polski Wielka Brytania English FrancjaFrançais Niemcy Deutsch

Układ wydechowy inaczej nazywany układem wylotowym to bardzo ważna składowa całego pojazdu. To dzięki niemu spaliny zostają oczyszczone i odprowadzone z silnika. Dodatkowo za sprawą zamontowanego na jego końcu tłumika odgłos spalania jest wyciszony i nie doświadczamy na drodze kakofonii dźwięków. Jednym z podstawowych elementów tego działu jest katalizator do peugeot 207. To dzięki niemu spaliny zostają przefiltrowane, co znacznie zmniejsza ilość szkodliwych związków chemicznych, zawartych w gazach wydechowych.

Reaktor katalityczny

Właśnie tak brzmi fachowa nazwa katalizatora samochodowego. Katalizator peugeot 207 1.4 benzyna to bardzo popularna część w naszym sklepie, a wszystko to z powodu dużego zainteresowania tą częścią amatorów cudzej własności. Substancjami katalitycznymi są w przewadze metale szlachetne, takie jak pallad, rod i platyna, a to powoduje, że wartość katalizatora peugeot 207 oscyluje w granicach tysiąca złotych. To dużo, jak na pojedynczą część, więc stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Proceder ten zyskał mocno na popularności przez zaostrzenie normy dotyczącej emisji spalin, gdyż wcześniej producenci często po prostu rezygnowali z katalizatora, a teraz jest montowany w większości pojazdów.

Jak działa katalizator?

Podstawą działania reaktora katalitycznego jest reakcja substancji zawartych w spalinach samochodowych z katalizatorem. Nad wszystkim czuwa sterowanie komputerowe, które zbiera dane poprzez sondy lambda umieszczone w układzie wydechowym. Na podstawie przesłanych danych dobierane są optymalne warunki pracy układu. W przypadku silników o zapłonie iskrowym najczęściej spotyka się reaktory trójfunkcyjne TWC, natomiast w silnikach z zapłonem samoczynnym są to z reguły reaktory utleniające.

Dlaczego tak cenne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, katalizatory często są kradzione z pojazdów z powodu swojej wartości. Często nawet w biały dzień, a to dlatego, że dostęp do nich jest dość łatwy i wystarczy położyć się pod samochodem i wyposażyć się w szlifierkę kątową akumulatorową. Jeśli uda ci się uniknąć kradzieży i katalizator będzie działał przez kilka lat, to jak każda eksploatowana część ulegnie zużyciu. Takie katalizatory oddaje się do recyklingu, w którym odzyskuje się metale szlachetne. Z kilku ton reaktorów specjaliści są w stanie pozyskać około kilograma platyny. Biorąc pod uwagę cenę tego surowca, to gra jest warta świeczki. 

Wymiana lub naprawa

Jeżeli zostałeś okradziony lub Twój reaktor katalityczny wyzionął ducha, musisz kupić kolejny katalizator. W takiej sytuacji zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz bogaty asortyment do aut marek francuskich, takich jak Peugeot, Citroen i Renault. Posiadamy szeroki wybór i przystępne ceny. Służymy pomocą w razie wątpliwości i oferujemy szybką wysyłkę towaru. Polecamy się i zapraszamy na zakupy!

+48 504040204sklep@franceauto.pl
    FranceAuto Pabianice
Wszystkie prawa zastrzeżone FranceAuto.pl
Wszystkie nazwy producentów numery / symbole oraz opisy produktów użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Sklep internetowy Shoper Premiumdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium