France Auto Sp. z o.o. Sp.k. 5
Karniszewicka 79/83
Pabianice, Łódzkie 95-200 +48504040204

Polska Polski Wielka Brytania English FrancjaFrançais Niemcy Deutsch

Podróżując samochodem, mało kto z nas myśli o układzie wydechowym. Interesuje nas raczej droga przed nami i ilość paliwa w baku. Przypominamy sobie o układzie wydechowym w momencie zapalenia się np. kontrolki DPF i nie należy to do miłych momentów w naszym życiu. Zwykle oznacza to koszty i to dość znaczne. Układ wydechowy pełni w naszych pojazdach wbrew pozorom bardzo ważną rolę.

CZUJNIK TEMPERATURY TLENKU AZOTU SPALIN SONDA NOX CITROEN PEUGEOT 1.6 2.0 BLUEHDI 9678570780 CZUJNIK TEMPERATURY TLENKU AZOTU SPALIN SONDA NOX CITROEN PEUGEOT 1.6 2.0 BLUEHDI 9678570780
Producent: INNY

Numer magazynowy:

PL100330

Producent:

INNY

W magazynie
Cena: 795,00 zł
POMPA CHŁODZENIA TURBINY CITROEN C4 PICASSO C5 III DS3 DS4 PEUGEOT 207 308 3008 5008 RCZ 1.6 THP 9806790780 POMPA CHŁODZENIA TURBINY CITROEN C4 PICASSO C5 III DS3 DS4 PEUGEOT 207 308 3008 5008 RCZ 1.6 THP 9806790780
Producent: PIERBURG

Numer magazynowy:

PL134886

Producent:

PIERBURG

W magazynie
Cena: 495,00 zł
ŚRODEK PŁYN PRZECIW KRYSTALIZACJI ROZTWORU MOCZNIKA PŁYNU ADBLUE CITROEN DS FIAT PEUGEOT RENAULT ŚRODEK PŁYN PRZECIW KRYSTALIZACJI ROZTWORU MOCZNIKA PŁYNU ADBLUE CITROEN DS FIAT PEUGEOT RENAULT
Producent: 3RG Industrial

Numer magazynowy:

PL666541

Producent:

3RG Industrial

W magazynie
Cena: 57,00 zł

Citroen DS3 – filtr cząstek stałych

Najbardziej znanym ostatnimi czasy elementem układu wydechowego jest filtr cząstek stałych. Jest to filtr, który montuje się w rurze wydechowej silników spalinowych, jego głównym zadaniem jest oczyszczanie gazów z cząstek stałych, w których skład wchodzi głównie sadza i tlenki metali, wyjątkowo szkodliwe dla człowieka. Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoliło znacząco zredukować problem czarnego dymu tak charakterystycznego dla silników diesla. Uważa się, że cząstki stałe emitowane wraz z dymem z komory spalania są głównym źródłem niskiej emisji i smogu.

Katalizator – Citroen DS3

Kolejnym dość popularnym elementem układu wydechowego jest katalizator i nie jest to niestety popularność zamierzona, wszystko z powodu amatorów cudzej własności. Jest to towar dość mocno pożądany przez złodziei, a to dlatego, że jego ceny potrafią przyprawiać o zawrót głowy. Wielu kierowców, zwłaszcza starszych pojazdów, specjalnie pozbywa się tego elementu, ale pełni on ważną funkcję, jaką jest zmniejszenie emisji szkodliwych spalin. Z zewnątrz katalizator przypomina tłumik, ale jest od niego mniejszy i zdecydowanie cięższy. Wewnątrz jego budowa wzorowana jest na plastrze miodu. Jednym z powodów wysokich cen tej części jest to, że w środku znajdziemy wiele rzadkich pierwiastków, takich jak: rad, platyna, pallad czy srebro.

„Czystsze” spaliny to czystsze powietrze, którym oddychamy

Działanie katalizatora przypomina działanie filtra. Spaliny trafiają z silnika poprzez rury i filtr cząstek stałych do komory katalizatora, gdzie pierwiastki neutralizują szkodliwe działanie spalin. Coraz bardziej surowe normy spalin wymuszają na konstruktorach udoskonalanie tego rozwiązania, stąd proste konstrukcje zastępowane są rozbudowanymi układami wielu katalizatorów, montowanych już w kolektorze wydechowym. Wszystko to generuje koszty podczas coraz trudniejszych napraw oraz liczniejsze usterki części, które nie zawsze są wolne od wad wieku dziecięcego.

Pokaż swoje spaliny, a powiem, co Ci dolega

Choć z zasady katalizatory to bardzo wytrzymałe elementy, to także przytrafiają im się awarie. Jedną z podstawowych przyczyn jest jazda z niesprawnymi pozostałymi częściami, takimi jak sonda lambda, która analizuje skład spalin i wspomaga pracę katalizatora. Jakie są objawy uszkodzenia katalizatora? Pierwszą oznaką jest grzechotanie bądź dzwonienie układu, w nowszych pojazdach pojawi się oczywiście błąd na desce rozdzielczej. Naprawa? Tylko próba oczyszczenia lub wymiana na nowy. Ze względu na ceny nowych katalizatorów częstszym wyborem jest pierwsza opcja (według przepisów nie wolno montować używanych katalizatorów).

+48 504040204sklep@franceauto.pl
    FranceAuto Pabianice
Wszystkie prawa zastrzeżone FranceAuto.pl
Wszystkie nazwy producentów numery / symbole oraz opisy produktów użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Sklep internetowy Shoper Premiumdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium