France Auto Sp. z o.o. Sp.k. 5
Karniszewicka 79/83
Pabianice, Łódzkie 95-200 +48504040204

Polska Polski Wielka Brytania English FrancjaFrançais Niemcy Deutsch

Pompa próżniowa - funkcje w silnikach wysokoprężnych

Pompa próżniowa inaczej zwana podciśnieniową lub pompą vacum to element stosowany najczęściej w silnikach wysokoprężnych, natomiast bardzo rzadko w silnikach benzynowych. Wynika to z faktu, że za zwiększanie obrotów w drugim rodzaju jednostek napędowych odpowiada przepustnica, której kąt wychylenia odzwierciedla poziom “wciśnięcia” pedału gazu. W tego typu konstrukcjach podciśnienie w dolocie utrzymuje się na prawidłowym poziomie przy całkowicie zamkniętej klapie przepustnicy. W przypadku silników diesla sterowanie obrotami odbywa się za pomocą samego paliwa, a przepływ powietrza nie jest w żaden sposób ograniczony. W takich konstrukcjach praca silnika na biegu jałowym byłaby niemożliwa ze względu na zbyt niskie ciśnienie, które jest wymagane do pracy uzależnionych od tej siły elementów.

ELEKTRYCZNA POMPA WAKUM VACUM CITROEN DS5 PEUGEOT 3008 508 2.0 HDI HYBRID 9670101980 9671651880 456588 ELEKTRYCZNA POMPA WAKUM VACUM CITROEN DS5 PEUGEOT 3008 508 2.0 HDI HYBRID 9670101980 9671651880 456588
Producent: Grupa PSA

Numer magazynowy:

PL155244

Producent:

Grupa PSA

W magazynie
Cena: 450,00 zł
PRZEWÓD PODCIŚNIENIA CITROEN DS5 9671676180 PRZEWÓD PODCIŚNIENIA CITROEN DS5 9671676180
Producent: Grupa PSA

Numer magazynowy:

PL164389

Producent:

Grupa PSA

W magazynie
Cena: 80,00 zł
PRZEWÓD PODCIŚNIENIA SERWA CITROEN C5 AIRCROSS 9812901180 PRZEWÓD PODCIŚNIENIA SERWA CITROEN C5 AIRCROSS 9812901180
Producent: Grupa PSA

Numer magazynowy:

PL163192

Producent:

Grupa PSA

W magazynie
Cena: 30,00 zł
PRZEWÓD PODCIŚNIENIA SERWA PEUGEOT 308 II KOMBI SW 9805505880 PRZEWÓD PODCIŚNIENIA SERWA PEUGEOT 308 II KOMBI SW 9805505880
Producent: Grupa PSA

Numer magazynowy:

PL162314

Producent:

Grupa PSA

W magazynie
Cena: 50,00 zł
RURKA PRZEWÓD PODCIŚNIENIA SERWA DACIA DUSTER II 0265005354 474019634R RURKA PRZEWÓD PODCIŚNIENIA SERWA DACIA DUSTER II 0265005354 474019634R
Producent: BOSCH

Numer magazynowy:

X1011116

Producent:

BOSCH

W magazynie
Cena: 80,00 zł
ZAWÓR PODCIŚNIENIA MERCEDES-BENZ A KLASA W177  B KLASA W247 CLA 118 GLA 2.0 B AMG A35 A0004703800 ZAWÓR PODCIŚNIENIA MERCEDES-BENZ A KLASA W177 B KLASA W247 CLA 118 GLA 2.0 B AMG A35 A0004703800
Producent: MERCEDES-BENZ

Numer magazynowy:

X1011662

Producent:

MERCEDES-BENZ

W magazynie
Cena: 90,00 zł
  • nowość

Pompa podciśnieniowa, a układ hamulcowy w Dieslach

Pompa vacum, czyli inaczej pompa próżniowa jest elementem wykorzystywanym w budowie jednostek napędowych Diesla. Jej głównym zadaniem jest generowanie podciśnienia i zasilanie mechanizmu odpowiedzialnego za wspomaganie układu hamulcowego. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w przypadku silników wysokoprężnych. Mimo tego czasem występuje także w pojazdach benzynowych, chociaż nie jest to zbyt popularne zjawisko. Co ciekawe, większość kierowców dopiero w momencie zużycia, bądź uszkodzenia całego podzespołu przypomina sobie, że pod maską znajduje się pompa podciśnienia. Tymczasem warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o ten element, aby móc maksymalnie przedłużyć okres jego posługi, a także umieć zdiagnozować wszelkie awarie.

Pompa vacum,a silniki benzynowe

Dlaczego pompy vacum z reguły nie wykorzystuje się w silnikach benzynowych? Otóż główną rolę odgrywa tu metoda sterowania pracą samego motoru. Jeśli chodzi o typowe „benzyniaki”, szczególnie istotna jest tu przepustnica. To właśnie ona reguluje ilość powietrza, które zostanie doprowadzone do cylindrów, a w konsekwencji spowoduje zwiększenie prędkości samochodu. Mówiąc jaśniej – naciskając pedał gazu, steruje się kątem wychylenia przepustnicy. Tak więc ilość podciśnienia znajdującego się w tak ułożonej konstrukcji, sprawia, że vacum pompa nie jest tam konieczna. Oczywiście, istnieją wyjątki, a chodzi tu dokładniej o samochody, w których producent zmienił typowy układ silnika, umieszczając przed nim przepustnicę.

Pompa vacum w silnikach wysokoprężnych

Cała sytuacja wygląda zupełnie inaczej w silnikach wysokoprężnych, ponieważ tam do sterowania obrotami niezbędne jest paliwo. A więc co się dzieje po wciśnięciu pedału gazu w Dieslach? W takich sytuacjach główną rolę odgrywa tzw. komputer jednostki napędowej, który otrzymuje informację o tym, iż konieczne jest zwiększenie ilości oleju napędowego w celu przyspieszenia. Natomiast przepływ powietrza nie zostaje w żaden sposób ograniczony, także vacum pompa staje się w takim układzie niezbędna. Dlaczego? Wytwarzane przez nią podciśnienie wykorzystywane jest do wspomagania działania układu hamulcowego, co objawia się maksymalną kontrolą pedału hamulca, sprawowaną przez kierującego pojazdem.

Pompa podciśnienia – jak przedłużyć okres jej żywotności?

Chcąc, aby wakum pompa mogła być używana możliwie najdłużej, warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie zwiększyć jej żywotność. Największy wpływ na to mają, oczywiście, wszystkie czynności konserwujące, a przede wszystkim regularność w ich wykonywaniu. Podstawową rzeczą, której nie należy nigdy pomijać, jest dbanie o to, aby waku pompa miała na bieżąco wymieniane tzw. filtry membranowe elektrozaworów EGR. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nawet najmniejsze zabrudzenia, które przedostaną się do pompy, są w stanie nieodwracalnie uszkodzić jej część cierną, a nawet zapchać jej otwory. Kolejną profilaktyką sprawiającą, że wakum pompa będzie działała dłużej, jest po prostu systematyczna wymiana oleju silnikowego. Należy jednak pamiętać, że stosowaneprodukty eksploatacyjne powinny charakteryzować się najlepszą jakością.

Objawy uszkodzonej pompy vacum

Jednym z pierwszych objawów świadczących o tym, że waku pompa uległa awarii jest, oczywiście, wyciek oleju. Charakterystyczną cechą towarzyszącą takiemu zjawisku jest typowy zapach spalenizny, spowodowany skapywaniem oleju na gorący silnik. Uszkodzenie uszczelnień pompy vacum można rozpoznać także poprzez wyraźnie pogorszoną pracę układu hamulcowego, który to potrzebuje odpowiedniego ciśnienia, aby móc działać poprawnie. Istnieje także opcja, kiedy to awaria dotyczy samego korpusu pompy. Może to być wynik zużycia lub uszkodzenia mechanicznego, powstałego wskutek uderzenia – np. w trakcie kolizji.

Pompa podciśnienia – wymiana, czy regeneracja?

Biorąc pod uwagę sytuację, kiedy to mamy do czynienia z wyciekającym olejem, wystarczy jedynie zainwestować w odpowiedni zestaw uszczelniający. Sprawa komplikuje się nieco bardziej w przypadku innych awarii. Oczywiście, naprawa pompy (jeżeli istnieje taka możliwość) jest dużo bardziej ekonomiczną alternatywą, niż inwestycja w tą nową część do swojego samochodu. Niestety, należy wziąć pod uwagę fakt, iż taka pompa zregenerowana ma o wiele krótszy termin żywotności. Także trzeba liczyć się z koniecznością, że w niedługim czasie i tak konieczna będzie wymiana jej na nową. Sama naprawa też nie jest taka przyjazna pod kątem finansowym, ponieważ może wynosić nawet połowę wartości nowej pompy.

Pompa vacum – sklep France Auto

Chcąc dokonać zakupu nowej pompy próżniowej, warto zapoznać się z szeroką ofertą sklepu France Auto. Jesteśmy firmą, która istnieje na rynku już od ponad 20 lat, także możemy poszczycić się nie tylko zaufaniem ze strony naszych stałych klientów, lecz także gronem sprawdzonych dostawców, którzy jakość produktów, oraz satysfakcję ich konsumentów stawiają zawsze na piedestale. W swoim asortymencie posiadamy nie tylko pompy, lecz także bogaty wybór różnego rodzajuakcesoriów samochodowych. W sklepie France Auto znajdują się teżczęści do francuskich samochodów, marek: Citroen, Peugeot i Renault. Zachęcamy do kontaktu, w razie jakichkolwiek pytań. Nasi specjaliści z przyjemnością rozwieją wszelkie wątpliwości!

+48 504040204sklep@franceauto.pl
    FranceAuto Pabianice
Wszystkie prawa zastrzeżone FranceAuto.pl
Wszystkie nazwy producentów numery / symbole oraz opisy produktów użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Sklep internetowy Shoper Premiumdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium