France Auto Sp. z o.o. Sp.k. 5
Karniszewicka 79/83
Pabianice, Łódzkie 95-200 +48504040204

Polska Polski Wielka Brytania English FrancjaFrançais Niemcy Deutsch

Opcje przeglądania
Filtry

Układ wydechowy nazywany jest czasami układem wylotowym, ponieważ za jego pomocą pozbywamy się spalin powstałych przy pracy jednostki napędowej. Jest to zespół elementów, którego głównym zadaniem jest odprowadzenie spalin z silnika, ale także ich oczyszczanie i zmniejszenie hałasu, który emituje motor. Układ ten często jest zaniedbywany przez kierowców, jednak nic bardziej mylnego – od wielu lat to zdecydowanie bardziej rozbudowany system niż tylko kolektor, rura wydechowa i tłumik. Oferujemy m.in. układ wydechowy Renault Trafic czy sondę Nox Renault Trafic.

Katalizator

Katalizator, inaczej reaktor katalityczny to część układu wydechowego umiejscowiona pod podwoziem. Jest to nic innego jak specjalny filtr, którego funkcją jest zmniejszenie ilości szkodliwych składników spalin, w tym tlenków azotu (NOX). Do budowy katalizatora wykorzystuje się metale szlachetne, które pełnią funkcję substancji katalitycznych, a są to przede wszystkim platyna, rod i pallad. Co ciekawe, zużyte katalizatory poddaje się recyklingowi i z kilku ton tych filtrów odzyskuje się około kilograma platyny. Działanie filtra opiera się na sondach lambda, badających skład spalin. Nowoczesne jednostki dysponują także czujnikami nox Renault Trafic 3, które pozwalają sprawdzać poziom tlenków.

Filtr DPF

DPF, czyli filtr cząstek stałych to kolejna składowa układu wydechowego, która również pełni bardzo podobną funkcję co katalizator. Filtry te montuje się w celu oczyszczania spalin z cząstek stałych, najczęściej sadzy, ale także z bardzo groźnych wielopierścieniowych węglowodorów oraz tlenków metali. Starsi kierowcy pamiętają czarne kłęby dymu wydobywające się z rur wydechowych starych diesli. Dzięki zastosowaniu DPF problem ten został wyeliminowany, jednak za pewną cenę. Otóż pierwsze wersje tego urządzenia były drogie i problematyczne w eksploatacji – na szczęście to już przeszłość, a my oferujemy nowe i używane w pełni sprawne części, m.in. sondę Nox Renault Trafic.

Drobne akcesoria są równie istotne

Układ wydechowy m.in. do Renault Trafic montuje się pod samochodem za pomocą różnego rodzaju wieszaków gumowych, obejm, sprężyn, czy śrub. Z racji umiejscowienia układ narażony jest na działanie czynników środowiskowych, w tym np. soli drogowej używanej przez pługosolarki. Producenci z reguły nie przewidują serwisowania tego układu, ale warto raz w roku, na przykład podczas zmiany ogumienia podejrzeć, w jakim stanie jest nasze podwozie, w tym układ wylotowy. Objawami uszkodzenia czy usterki są z reguły: głośniejsza praca silnika, dźwięki dochodzące spod auta, czy lampka kontrolna na desce rozdzielczej (DPF lub katalizator).

Szeroki wybór w sklepie franceauto.pl

Polecamy naszym klientom zapoznanie się z naszym działem, w którym oferujemy części do francuskich marek takich jak Renault, Citroen, czy Peugeot. Proponujemy przystępne ceny, sprawdzony stan i szybką realizację zamówienia. Nasi klienci mogą również skorzystać z pomocy naszych pracowników działających na infolinii, którzy z chęcią pomogą i doradzą w kwestii pasujących modeli.

+48 504040204sklep@franceauto.pl
    FranceAuto Pabianice
Wszystkie prawa zastrzeżone FranceAuto.pl
Wszystkie nazwy producentów numery / symbole oraz opisy produktów użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Sklep internetowy Shoper Premiumdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium